personal inspirations

Tuesday, October 2, 2012

Jak kupić dom w Chorwacji


Coraz więcej Polaków kupuje nieruchomości w Chorwacji. Liczą na to, że inwestycja szybko się zwróci, a po akcesji Chorwacji do UE ceny poszybują w górę.

Chorwackie nieruchomości cieszą się rosnącym zainteresowaniem od 5-6 lat, kiedy już jasne było, że Chorwacja dołączy do Unii Europejskiej. Państwo to pozostało jednak na marginesie boomu budowlanego, bo było zamknięte na zagraniczny kapitał. Aby uzyskać zgodę na zakup tam nieruchomości obcokrajowiec musiał uzyskać zgodę chorwackiego Ministerstwa Sprawiedliwości. Pod naciskiem UE Chorwacja zaczęła otwierać się na zagranicznych inwestorów. Obecnie procedury nie są tak skomplikowane. Jeżeli klient podejmie decyzję o zakupie, polscy pośrednicy pomagają mu zdobyć chorwacki numer podatkowy w ciągu jednego dnia. Wtedy można przystąpić do zakupu i podpisać umowę. Na wpis do ksiąg wieczystych czeka się od kilkunastu dni do nawet kilku miesięcy - wszystko zależy od lokalnego sądu.

Jak wynika z danych firm pośredniczących w handlu zagranicznymi nieruchomościami, liczba Polaków zainteresowanych inwestowaniem w Chorwacji systematycznie wzrasta. Najczęściej chorwackie nieruchomości kupują biznesmeni, także przedstawiciele wolnych zawodów. Z drugiej strony duże zainteresowanie wykazują również firmy, które kupują grunty i budynki w celach inwestycyjnych. Słońce, piękne wyspy i urokliwe miasteczka to niepodważalne atuty Chorwacji, która od wielu lat jest celem wakacyjnym dla Polaków. Polacy najczęściej pytają o domy i apartamenty położone między Splitem i Zadarem. Następne w kolejności są wyspy w rejonie Korculi i Dubrownika.

Chorwackie nieruchomości nie są tanie. Ceny są zdecydowanie wyższe niż w Bułgarii czy Rumunii, które także są popularne wśród Polaków. Choć Chorwacja nie jest jeszcze w UE, to już dziś za metr kwadratowy apartamentu kupionego w miejscowości na wybrzeżu Adriatyku trzeba płacić podobnie jak za mieszkania w dobrych lokalizacjach w Krakowie. Z drugiej strony ceny - mimo że wysokie - są nadal o wiele niższe niż we Włoszech, położonych po drugiej stronie Adriatyku. Można przypuszczać, że w przyszłości zarówno ceny jak i standardy w tych dwóch państwach będą dążyć do wyrównywania się.

Wielu inwestorów liczy także na dotacje z UE. Zdobycie pieniędzy na remont zaniedbanej, ale zabytkowej kamienicy nie będzie raczej trudne. Podobna strategia sprawdziła się w Polsce, gdzie po 2004r. zagraniczni inwestorzy wchodzili w spółki z lokalnymi biznesmenami i kupowali nieruchomości, by później je remontować głównie za pieniądze z UE. Kupiona dziś kamienica w Chorwacji może za sprawą remontu zyskać znacznie na wartości za kilka lat. Inwestorzy będą mogli prowadzić tam własną działalność turystyczną lub sprzedać nieruchomość z zyskiem.

W Chorwacji nadal standardem są apartamenty bez specjalnych wygód. Branża hotelarska i turystyczna ma przed sobą duży potencjał. Zagraniczni deweloperzy już rozpoczęli swoją ekspansję. Zainteresowanie gruntami pod budowę nowych apartamentów i hoteli o podwyższonym standardzie dynamicznie wzrasta. Jest to potężny rynek dla zamożnych turystów z Austrii i Niemiec - z Wiednia do Chorwacji jedzie się tylko 5,5 godziny.

Czy po wejściu do UE 1.lipca 2013 r. ceny nieruchomości w Chorwacji podskoczą tak jak to miało miejsce w Polsce? Przed i po wejściu Polski do UE różnica w cenach mieszkań była ogromna. Po 1. maja 2004 roku w krótkim czasie ceny nieruchomości w największych miastach w Polsce poszybowały w górę o kilkadziesiąt procent. W Chorwacji ceny już są wysokie, więc czy można liczyć na podobny efekt? Ponadto, w 2004 r. Unia Europejska była w bardzo dobrej kondycji i szczyciła się wysokim wzrostem gospodarczym. Dziś pogrąża się w kryzysie ekonomicznym i jest coraz bardziej podzielona politycznie. Inwestowanie za granicą wiąże się także z ryzykiem kursowym. Osłabienie chorwackiej waluty wobec euro może wpłynąć niekorzystnie na wyniki inwestycji. Podsumowując, należy podchodzić do inwestycji w chorwackie nieruchomości z dystansem i umiarkowanie pozytywnym nastawieniem.

0 comments:

Post a Comment

Powered by Blogger.

© Vine Alley, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena