personal inspirations

Wednesday, May 16, 2012

Storczyk - pielęgnacja


Uwielbiam storczyki. Są takie piękne. Dają dużo radości w mieszkaniu.
Storczyki nie są zbyt wymagające w pielęgnacji, jednak niezbędne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad.


Wybieramy jasne miejsce

Storczyki potrzebują dużo światła, ale nie bezpośredniego słońca. Lubią jednak stosunkowo wilgotne powietrze. Dobrym miejscem dla storczyka jest np. okno północno-zachodnie.




Zbytnie nasłonecznienie powoduje żółknięcie liści i pączków, a może także spowodować poparzenia delikatnych liści. Warto zadbać by zawsze miały przewiew i umiarkowaną temperaturę.
W lecie możemy trzymać storczyka w ogrodzie, np. na werandzie czy tarasie, ale musimy uważać, żeby nie był zbyt narażony na działanie promieni słonecznych.



Podlewamy obficie, ale rzadko

Storczyki nie lubią także wilgotnej ziemi. Podlewamy dopiero wtedy, kiedy cała ziemia jest już przeschnięta. Możemy to sprawdzić podnosząc doniczkę - jeśli gleba jest sucha, doniczka będzie dużo lżejsza. Poza tym obeschnięte korzenie zmieniają kolor na szary (kiedy są wilgotne mają kolor zielony). W zależności od warunków panujących w mieszkaniu podlewać będziemy co tydzień lub jeszcze rzadziej. Musimy bardzo uważać, żeby ich nie przelać, ponieważ przelane mogą być już nie do odratowania. Nie mogą także stać ciągle w wodzie (np. w osłonce z wodą), ponieważ powoduje to gnicie korzeni, a liście robią się wiotkie i pomarszczone. Podlewamy dość obficie tak, by nasączyć całą glebę, jednak nadmiar wody musimy niezwłocznie wylać z podstawka. Najlepsza do podlewania jest woda destylowana, jednak może to być także przegotowana woda z kranu. Jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie jest czyste powietrze, możemy je podlewać deszczówką, co storczyki bardzo lubią. Podlewać najlepiej rano tak, by podłoże zdążyło przeschnąć do wieczora. Zamiast podlewania możemy je namaczać, czyli wstawiać do miski z wodą na ok. 15- 20 minut, aż kora nasiąknie wodą.



Nawozimy

Storczyki najlepiej uprawiać w przezroczystych doniczkach, które umożliwiają docieranie światła słonecznego do korzeni. Kolorowe osłonki na storczyki możemy kupić w hipermarkecie budowlanym.



Storczyki rosną w specjalnym przewiewnym i luźnym podłożu, które często zawiera kawałki kory sosnowej. Korzonki nie są zbyt gęste i lubią mieć dostęp do powietrza. Podłoże do storczyków kupimy np. w Castoramie. Trzeba je nawozić specjalnym preparatem przeznaczonym dla storczyków. Nawozy do storczyków możemy kupić w każdym hipermarkecie. Nawóz trzeba dawkować bardzo ostrożnie i zgodnie z zaleceniami z instrukcji, ponieważ jego nadmiar może zaszkodzić naszym pięknościom. Po zimie storczyki są osłabione i nawożenie jest szczególnie potrzebne właśnie w okresie od wiosny do jesieni, kiedy roślinka się rozwija i potrzebuje dodatkowych składników odżywczych. Możemy także dostarczać witaminki poprzez spryskiwanie liści specjalnym preparatem - ochroni on liście przed osadzaniem się kurzu i zapewni im zdrowy wygląd.

Przy odpowiedniej pielęgnacji storczyk kwitnie przez wiele miesięcy. Po przekwitnięciu zapada w stan spoczynku na około 2-3 miesiące, zanim wypuści nowe pędy kwiatowe. Jeżeli po przekwitnięciu łodyżka nie uschnie, to nie obcinamy jej. Przycinamy tylko uschnięte pędy. W okresie spoczynku podlewanie musimy znacznie ograniczyć. Możemy także zrezygnować z nawożenia. Niższe temperatury stymulują powstawanie pędów kwiatowych.



Przesadzamy tylko w szczególnych wypadkach

Przesadzamy dopiero wtedy, kiedy zajdzie taka konieczność, czyli kiedy gleba jest już zbyt zbita, by do korzonków mogło docierać powietrze. Najlepsze są niewielkie i niezbyt głębokie doniczki. Doniczka musi mieć otwory na dnie tak, by nie zalegała w nich woda, a podłoże mogło z łatwością wysychać. Ważne, żeby storczyk był posadzony bardzo płytko. Po przesadzeniu przerywamy nawożenie na około miesiąc. Przy przesadzaniu przycinamy także obumarłe korzenie.


Storczyki wymagają dużo cierpliwości, ale jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać to na pewno nam to wynagrodzą.





0 comments:

Post a Comment

Powered by Blogger.

© Vine Alley, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena