personal inspirations

Friday, August 31, 2012

Jak podawać wino


Wina podaje się do potraw według tradycyjnie przyjętych reguł.

Do przystawek – w zależności od wybranego menu – odpowiednie są wina wytrawne (białe lub czerwone) lub też czysta wódka. 

Do dań z ciemnego mięsa (wołowina, dziczyzna, wieprzowina) podaje się wytrawne czerwone wino o temp. pokojowej (16-18 stopni). Do dań z białego mięsa (drobiu), ryb i owoców morza podaje się wytrawne białe wino, o temp. 10 - 14 stopni.

Wina deserowe, półsłodkie i słodkie podaje się do deseru. Można je także podać do ciast (np. przy podwieczorku, przed herbatą). Natomiast wina ziołowe mogą być serwowane jako aperitif lub do cocktaili, w połączeniu z sokiem, wódką czy wodą sodową.

Wina rose, wytrawne, schłodzone, można podawać do każdej potrawy.

Sherry wytrawne lub półwytrawne podawane jest przed posiłkiem. Porto, ciężkie, słodkie wino serwowane bywa po jedzeniu, przed kawą.

Wina nie wolno mrozić (w przeciwieństwie do wódki), ponieważ traci swój bukiet. Nie można również przechowywać wina w zbyt wysokiej temperaturze. Jest to szczególnie ważne w krajach o gorącym klimacie. 
 
Wina powinno się przechowywać w pozycji leżącej, w pomieszczeniu pozbawionym światła dziennego.
W Polsce sprzedaje się właściwie wyłącznie wina importowane. Sprowadzane są albo w oryginalnych butelkach albo w beczkach czy cysternach, z których rozlewane są do butelek dopiero w Polsce. Wina (i ogólnie alkohole) importowane w oryginalnych butelkach mają naklejkę akcyzy w kolorze ciemnoniebieskim lub czerwonym, a alkohole wlewane do butelek w Polsce mają akcyzę w kolorze zielonym. Oczywiście, jakość wina rozlanego do butelek przez producenta jest nieporównanie pewniejsza niż w przypadku win butelkowanych przez polskich dystrybutorów. W swoim czasie niektóre rozlewnie, by uniknąć odpowiedzialności za mieszanie różnych rodzajów win, nadawały takim mieszankom nic nie znaczące, choć atrakcyjnie brzmiące nazwy.

Wino należy sprawdzać i ewentualnie próbować bezpośrednio po otwarciu butelki (ma zapleczu). Przed podaniem wina do stołu, zaraz po odkorkowaniu butelki należy zwrócić uwagę na stan wyciągniętego korka. Wewnętrzna strona korka nie powinna być przebarwiona ani przemoczona winem, co najczęściej wskazuje na skwaśniałą, zepsutą zawartość butelki (chyba, że jest to bardzo stary rocznik). Oznacza to, że do butelki wlano wino niedojrzałe, będące jeszcze w trakcie fermentacji lub też, że butelka była zamknięta wadliwym korkiem przepuszczającym powietrze. Nie należy nigdy ryzykować podawania wina z takiej butelki. Oczywiście korek do wina czerwonego zawsze będzie w pewnym stopniu zabarwiony, jednak zabarwienie pochodzące od wina zdrowego będzie dość słabe, równe i niegłębokie.


0 comments:

Post a Comment

Powered by Blogger.

© Vine Alley, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena